20 000 casa de marcat

La 1 ianuarie 2015, au intrat în acțiune și alte dispoziții care extind bine domeniul de aplicare al persoanelor care desfășoară activitate de afaceri, care va depinde de înregistrările obligatorii privind valoarea fiscală a posnet bingo hs ej. De la acest început, multe unități vor trebui să cumpere case de marcat. Din păcate, există o cheltuială mică. Deoarece vânzătorii de case de marcat sunt conștienți de faptul că nu vor exista cumpărători fără niciun motiv de valoare, este puțin probabil să distrugă prețurile. Poate însemna, de asemenea, costuri mari pentru un investitor care achiziționează o casă de marcat. Știați, totuși, că antreprenorii care o cumpără pentru prima dată pot conta pe un progres în costul achiziționării unei case de marcat?

Împreună cu art. 111 secțiune 4 persoane care încep înregistrarea cumpărăturilor și sumelor datorate pentru impozitul pe valoarea fiscală pot deduce din impozit costurile suportate pentru achiziționarea fiecărei case de marcat în valoare de 90% din valoarea sa, cu toate acestea, nu mai mult de 700 PLN.Ce să faceți pentru a obține o rambursare a achiziției unei case de marcat? Contribuabilul din planul curent trebuie să prezinte o notificare scrisă în care va informa despre valoarea caselor de marcat cumpărate. Acestea sunt atașate șefului biroului fiscal relevant. Prin urmare, necesită să fiți creat înainte de a începe înregistrarea articolului vândut pentru suma pe care o spune. Rețineți că dacă depășim acest titlu, nu vom primi o rambursare, așa că merită să fiți cu ochii la timp. Să adăugăm, de asemenea, părerea că, dacă suntem doar un registru de marcat, nu este necesar să-l propunem pe un anumit formular - este suficient să îl provocați în formularul privind notificarea locului de instalare a casei de marcat. Același lucru poate fi evident, dar pentru a vă reaminti că baza pentru restituirea banilor pentru achiziționarea unei case de marcat va fi o chitanță (sau un alt simbol al achiziției. Hai să-l păstrăm.Cum se pune problema rambursării achiziției unei case de marcat pentru plătitorii de TVA? Considerăm că contribuabilii cu TVA au posibilitatea să deconteze achiziția unei case de marcat doar în contractele de TVA pentru perioada în care au început înregistrarea vânzărilor la casa de marcat. Plătitorul de TVA, atunci când este rambursat în sistemul lunar, poate constitui 25% (după cel mult 175 PLN din impozitul acordat în cont, sub forma când există un exces de impozit plătit datorat. În ansamblul situației, un contribuabil de TVA care se calculează trimestrial poate avea 50% din suma de rambursat, dar nu mai mult de 350 PLN.